Antykoncepcja hormonalna, kto nie może stosować?
Wszystkie produkty do hormonalnej antykoncepcji są lekami dostępnymi jedynie na receptę. Kwalifikację do ich stosowania (a później nadzór nad stosowaniem) prowadzą lekarze ginekolodzy. Jednym z ich zadań jest wykluczenie przeciwwskazań uniemożliwiających stosowanie i ocena balansu ryzyko-korzyści każdej kandydatki.
Przykładowo, antykoncepcji hormonalnej (z zawartością hormonu estrogenowego) nie mogą stosować osoby które chorowały/chorują na zakrzepicę żylną czy tętniczą a nawet jeżeli są tylko w grupie podwyższonego ryzyka.
Bez względu na skład, hormonów antykoncepcyjnych nie mogą stosować osoby z nowotworami hormonozależnymi oraz nowotworami wątroby (i w ogóle z ciężką czy ostrą chorobą wątroby). Dalsze przeciwwskazania obejmują podejrzenie nowotworów narządu rodnego (w związku z krwawieniami), nadwrażliwość na składniki leku oraz oczywiście aktualną ciążę.
W przypadku antykoncepcji innej niż doustna dochodzą przeciwwskazania specyficzne dla drogi podania – np. wady macicy, zakażenia w obrębie miednicy czy zmiany skórne. Pełna lista przeciwwskazań jest zawsze w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie (typowe i nietypowe) objawy należy zgłaszać lekarzowi.