Wizyta u ginekologa, o tym warto wiedzieć
"Wizyta u ginekologa to miejsce gdzie znajdziesz informacje i wiedzę dotyczące przygotowania do wizyty u ginekologa. Dowiesz się, jak lepiej zrozumieć swoje ciało i zmiany, które w nim zachodzą. Znajdziesz tu także szczegółowe artykuły na tematy takie jak dojrzewanie piersi, cykl miesiączkowy, a także wskazówki, jak przebiega pierwsza wizyta u ginekologa i czego można się spodziewać podczas oczekiwania oraz badania. To miejsce, które pomoże Ci poczuć się pewniej i lepiej przygotować się do spotkania z lekarzem.
Czy znasz siebie i swoje ciało?
Zanim przedstawimy, co dzieje się w gabinecie lekarza, powinnaś się zastanowić, co wiesz o sobie i swoim organizmie.
Pokwitanie - co to właściwie oznacza?
Pokwitanie to termin używany dla określenia dojrzewania płciowego. Jest to niezwykle ważny okres w życiu każdego człowieka. Pokwitanie rozpoczyna się u dziewcząt pomiędzy 10 a 14 rokiem życia, u chłopców zwykle nieco później.
...winne są hormony
Dojrzewanie płciowe wywoływane jest u dziewcząt przez hormony wytwarzane w jajnikach, tak zwane hormony płciowe. Hormony te dostają się do krwiobiegu i wywołują różnorodne psychiczne i fizyczne zmiany u dziewcząt.
Z dziewczynki stajesz się nastolatką a potem kobietą.
...stajesz się coraz bardziej niezależna!
Nie tylko fizycznie stajesz się kobietą. Zmienia się także Twoje usposobienie, nastawienie do życia, sposób myślenia i odczuwania.
Twój organizm się zmienia
Twój wzrost i waga powiększają się, a figura staje się bardziej kobieca. Rozwijają się piersi, a także owłosienie łonowe i pod pachami. Rozpoczyna się miesiączkowanie. Także miednica staje się szersza, co ma znaczenie dla przyszłej ciąży i porodu.
Wewnętrzne narządy płciowe (jajniki, jajowody, macica), które w okresie dzieciństwa znajdują się w fazie spoczynku, stają się aktywne. Powiększa się macica.
Rozwijają się także zewnętrzne narządy płciowe. Wargi sromowe mniejsze zawierają także wiele zakończeń nerwowych i dlatego są bardzo delikatne. Błona dziewicza znajduje się u wejścia do pochwy. Jest to cienka błona o różnorodnym kształcie. W zasadzie nie spełnia żadnej funkcji. Przy pierwszym stosunku na ogół ulega pęknięciu. Może to wywołać lekkie krwawienie i ból. Pochwa odgrywa ważną rolę przy stosunku i jako kanał rodny przy porodzie. Ponadto odpływa nią krew w czasie miesiączki.
Narządy płciowe
Macica to narząd wielkości około siedmiu centymetrów o kształcie gruszki, który od wewnątrz wyłożony jest cyklicznie odbudowującą się i złuszczającą śluzówką (krwawienie miesięczkowe). W czasie ciąży rozwija się w niej dziecko.
W jajnikach wytwarzane są żeńskie hormony płciowe. Co miesiąc dojrzewa w nich komórka jajowa. Jajowody transportują ją do macicy. W nich następuje zapłodnienie przez plemniki wędrującej komórki jajowej. Po kilku dniach rozwijający się zarodek zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy, co oznacza początek ciąży
Piersi - pierwsze świadectwo dojrzałości
Wzrost piersi rozpoczyna się około 10 roku życia. Początkowo rozwijają się tylko sutki. Odczuwasz napięcie w piersiach, które coraz bardziej się powiększają.
...lustereczko, powiedz przecie...
Coraz częściej stajesz przed lustrem i obserwujesz, jak rozwija się Twój organizm, a szczególnie piersi.. Dojrzewanie płciowe rozpoczyna się u każdej dziewczyny inaczej. Każde ciało jest piękne, nawet jeśli kształt i wielkość piersi niekoniecznie odpowiada temu, co sobie wymarzyłaś.
Owłosienie łonowe - druga oznaka dojrzałości
Kolejną oznaką dojrzałości jest pojawiające się około 11 roku życia owłosienie. Szczególnie zwraca uwagę owłosienie łonowe i pod pachami. Owłosienie łonowe przykrywa zewnętrzne narządy płciowe -wejście do pochwy, wargi sromowe i łechtaczkę.
Pierwsze krwawienie miesiączkowe - trzecia oznaka dojrzałości
Najważniejszą oznaką dojrzałości u dziewcząt jest pierwsze krwawienie miesiączkowe (miesiączka).
...kiedy pojawia się pierwsza miesiączka?
Występuje ona około 12-13 roku życia. Jest pewnym symbolem dorosłości i często oczekiwana jest z utęsknieniem przez dziewczynę. Jak na pewno wiesz, miesiączka występuje u niektórych dziewcząt już w wieku 10 lat, a u innych dopiero w wieku 15 lub 16 lat. Zarówno jedno jak i drugie jest normalne. Nie musisz się więc zamartwiać, jeżeli w wieku 15 lat nie miałaś jeszcze miesiączki. Jeśli jednak w wieku 16 lat miesiączka jeszcze nie wystąpiła, powinnaś zwrócić się do lekarza.
...jakie są zapowiedzi pierwszej miesiączki?
Pierwsze krwawienie miesięczne może pojawić się nagle, „bez ostrzeżenia". Niektóre dziewczęta zauważają jednak już wcześniej lekkie bóle w podbrzuszu lub białawo-żółtawą wydzielinę z pochwy.
Cykl miesiączkowy (menstruacyjny)
Pojęcie „menstruacja" pochodzi od łacińskiego słowa „menses" (miesiące). Jednakże prawie każda kobieta stosuje w języku potocznym inne określenia, jak np. „okres". Wszystkie te określenia nawiązują do „regularności", z jaką od tej pory będą się pojawiały krwawienia „miesięczne". Twoje miesiączki będą pojawiały się do ok. 50 roku życia
Co steruje cyklem miesięcznym?
Cykl miesięczny jest regulowany przez układ czynnościowy, składający się z podwzgórza (położonego u podstawy międzymózgowia), gruczołu endokrynnego - przysadki i jajników. W jajnikach dojrzewa co miesiąc jedna komórka jajowa (dojrzewanie pęcherzyka Graafa), trafiająca potem do jajowodów (jajeczkowanie, owulacja), które transportują ją do macicy.
Równocześnie produkowane są w jajnikach hormony pęcherzykowe (estrogeny), a po owulacji - hormon ciałka żółtego (progesteron). Hormony te są odpowiedzialne za cykliczne złuszczanie się i odtwarzanie błony śluzowej macicy. Służy ona przygotowaniu „gniazda" w macicy, aby zapłodniona komórka jajowa mogła się w niej zagnieździć.
..dlaczego dochodzi do krwawień?
Do wykorzystania owego „gniazda" przeznaczonego dla komórki jajowej dochodzi jednak rzadko, ponieważ pragnie się mieć określoną liczbę dzieci. Dlatego tak przygotowana błona śluzowa macicy najczęściej nie zostaje wykorzystana - ulega złuszczeniu i wydaleniu, a przy tym dochodzi do krwawienia.
Co to jest normalny cykl?
O normalnym cyklu miesiączkowym mówimy wtedy, gdy spełnione zostają następujące warunki:
- Długość cyklu: 23 - 34 dni (zwykle 27 - 29 dni),
- Czas krwawienia: 3-7 dni (zwykle 4-6 dni),
- Nasilenie krwawień: zużycie od 3 do 5 wkładek higienicznych na dzień.
- Wystąpienie jajeczkowania.
Długość cyklu
Długość jednego cyklu wylicza się od pierwszego dnia krwawienia zawsze do ostatniego dnia poprzedzającego koleje krwawienie menstruacyjne. Jest to ważne przy prowadzeniu kalendarza, w którym zapisywać będziesz daty i nasilenie miesiączek. Wyliczony odstęp wynosi przeciętnie 28 dni. Długość normalnego cyklu może wahać się pomiędzy 23 i 34 dniami.
... pierwsze krwawienia - zawsze nieregularne?
Jak już na pewno zauważyłaś, pierwsze krwawienia pojawiają się zwykle nieregularnie. Druga i trzecia miesiączka występuje czasem z kilkutygodniowym opóźnieniem. Nie musisz się tym jednak niepokoić. U niektórych dziewcząt stabilizacja cyklu miesiączkowego wymaga dłuższego czasu. Niekiedy, zanim ustali się zwykły rytm trwający 27 do 29 dni, może upłynąć nawet kilka lat. Przyczyną jest często to, że dojrzewanie komórki jajowej i jajeczkowanie nie odbywają się z comiesięczną regularnością.
Czas trwania i nasilenie krwawień
Krwawienie miesiączkowe trwa zwykle od 3 do 6 dni, niekiedy jednak może się przedłużyć aż do 10 dni.
...jak obfite mogą być krwawienia?
Krwawienie, w czasie którego zużywa się od 3 do 5 wkładek higienicznych na dzień, określane jest jako normalne. Jeśli występuje lekkie krwawienie, wtedy mówi się o tak zwanych „plamieniach". Miesiączka rozpoczyna się zwykle od lekkich krwawień, które drugiego lub trzeciego dnia osiągają największe nasilenie.
Jajeczkowanie
Przy normalnym cyklu menstruacyjnym, trwającym 27 do 29 dni, jajeczkowanie (owulacja) występuje zwykle pomiędzy 10 a 16 dniem (licząc zawsze od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego).
...jajeczkowanie w czasie każdego cyklu?
Nie - rzeczywiście nie w każdym cyklu dochodzi do jajeczkowania. Musisz wiedzieć, że w ciągu pierwszych 1 do 2 lat u większości dziewcząt owulacja występuje rzadko. Dopiero po pewnym czasie dojrzewanie pęcherzyka Graafa i jajeczkowanie odbywająsię regularnie co miesiąc. U niektórych dziewcząt mogą one jednakże występować już od pierwszego cyklu.
... czy jajeczkowanie jest zauważalne?
Najczęściej nie! Tylko u niewielu dziewcząt i kobiet jajeczkowanie wiąże się z bólami i dodatkowymi krwawieniami w około połowie cyklu.
Możesz jednak sama sprawdzić, czy wystąpiło u Ciebie jajeczkowanie, mierząc każdego dnia rano temperaturę ciała - tak zwaną temperaturę podstawową. W tym celu powinnaś rano po przebudzeniu, leżąc jeszcze w łóżku, mierzyć temperaturę.
Mierzenie należy rozpocząć zawsze pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego. Codziennie mierzoną temperaturę nanosi się na wykres, stawiając mały krzyżyk w odpowiedniej kratce. Pojedyncze punkty łączy się potem linią w tak zwaną krzywą ciepłoty. Przy normalnym cyklu miesiączkowym temperatura w pierwszej połowie cyklu, a więc przed jajeczkowaniem, wynosi poniżej 37°C. Jeden do dwóch dni po wystąpieniu jajeczkowania temperatura wzrasta o 0,3° do 0,6°C.
Kalendarz menstruacji – kontrola dla Ciebie i Twojego lekarza
Od pierwszego krwawienia miesięcznego powinnaś prowadzić kalendarz menstruacji.
... co powinnaś wpisywać?
Czas trwania krwawienia: każdego dnia miesiączki wpisać–„nasilenie krwawień: lekkie, normalne, obfite”, Zaznaczyć każde dodatkowe krwawienie.
...dlaczego jest to tak istotne?
Kalendarz menstruacji jest dla Ciebie ważny, gdyż dzięki niemu masz przegląd procesów zachodzących w przebiegu cyklu. Możesz też w miarę dokładnie określić, kiedy pojawi się następne krwawienie. Miesiączka nie będzie więc dla Ciebie zaskoczeniem. Z drugiej strony zauważysz natychmiast, jeżeli wystąpią odchylenia od normy. Także dla ginekologa kalendarz miesiączek ma duże znaczenie. Prawidłowo prowadzony, jest dla niego ważnym źródłem informacji, zwłaszcza jeśli występują zaburzenia cyklu. Dzięki adnotacjom w kalendarzu, lekarz może wywnioskować ewentualne przyczyny zaburzeń cyklu i powziąć odpowiednie kroki w celu ich dalszego diagnozowania lub leczenia. W późniejszym okresie prowadzenie kalendarza jest ważne ze względu na stosowanie hormonalnej antykoncepcji, np.: pigułek antykoncepcyjnych, pierścienia czy plastra